Co w trawie piszczy o tej porze? cz.2
(21.09.2016, 07:58)Popszczelony napisał(a): Jak ktoś ma Lerua Merlin to są tam krokusy za 19 gr. 19, 90 za 100 paczka. Kupiłem dziś 4 paczki.

Tutaj radzę być ostrożny, bo kupowałem jakiś czas temu tam i w kilku innych sklepach sadzonki, cebulki, nasiona, kartoniki do wsadzenia od razu (miały ładne wzory wyjść) i niestety większość wsiąkła. 100 razy bardziej wolę wymienić się z kimś z koła lub forum, czy też kupić od babci na targowisku.
To już chyba ostatnie kwiatki na truskawkach w tym rokuUśmiech

Załączone pliki Miniatury

(22.09.2016, 10:08)Akam napisał(a): To już chyba ostatnie kwiatki na truskawkach w tym rokuUśmiech

Poziomki jeszcze u mnie kwitną i owocują Uśmiech
Co za czasy...
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
(22.09.2016, 10:18)MN napisał(a):
(22.09.2016, 10:08)Akam napisał(a): To już chyba ostatnie kwiatki na truskawkach w tym rokuUśmiech

Poziomki jeszcze u mnie kwitną i owocują Uśmiech

U mnie są jeszcze poziomki, maliny i truskawki.
Te zerwałem godzinę temuUśmiech
Czy to znaczy, pszczoły jeszcze sobie polatają?
(22.09.2016, 14:09)flamenco108 napisał(a): Czy to znaczy, pszczoły jeszcze sobie polatają?

czasem do grudnia latają (a na przełomie stycznia i lutego znowu). ostatnie zimy są takie, że rzadko siedzą w ulu długo więcej niż miesiąc bez oblotu.
ale to lato jest zimne, jesień też zapowiadają chłodniejszą to cholera wie co będzie. 
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Widać pojedyncze sztuki na kwiatkach ale tłoku nie ma. Przy wylotkach mały ruch. Widać czasami pszczołę z pyłkiem. Kolor taki biało żółty. Syropu już nie pobierają.
Ciekawe jaka ta zima będzie ja bym tam wolał z e 2-3 miesiące z mrozem i śniegiem bez oblotów no ale co pogoda przyniesie to nikt nie wie...
(22.09.2016, 14:39)bonluk napisał(a): Ciekawe jaka ta zima będzie ja bym tam wolał z e 2-3 miesiące z mrozem i śniegiem bez oblotów no ale co pogoda przyniesie to nikt nie wie...

A kiedyś pisałeś, że to, według Ciebie, jak się ociepli i pszczoły zrobią kupkę, to dobrze. Zmieniłeś zdanie?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
(22.09.2016, 15:05)Borówka napisał(a):
(22.09.2016, 14:39)bonluk napisał(a): Ciekawe jaka ta zima będzie ja bym tam wolał z e 2-3 miesiące z mrozem i śniegiem bez oblotów no ale co pogoda przyniesie to nikt nie wie...

A kiedyś pisałeś, że to, według Ciebie, jak się ociepli i pszczoły zrobią kupkę. Zmieniłeś zdanie?

Nie nie zmieniłem... jak już jest ciepło to niech wylecą i zrobią co trzeba ale wolałbym aby nie wylatywały...
(22.09.2016, 15:08)bonluk napisał(a):

A kiedyś pisałeś, że to, według Ciebie, jak się ociepli i pszczoły zrobią kupkę. Zmieniłeś zdanie?

Nie nie zmieniłem... jak już jest ciepło to niech wylecą i zrobią co trzeba ale wolałbym aby nie wylatywały...

Ech zapomniałem dopisać. Pisałeś, że to dobrze generalnie, że zrobią kupię w środku zimy. Teraz jednak widzę, że najlepiej jak cały czas siedzą w kłębie, według Ciebie.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
(22.09.2016, 15:10)Borówka napisał(a):
(22.09.2016, 15:08)bonluk napisał(a):

Ech zapomniałem dopisać. Pisałeś, że to dobrze generalnie, że zrobią kupię w środku zimy. Teraz jednak widzę, że najlepiej jak cały czas siedzą w kłębie, według Ciebie.

Jak pogoda pozwala na sranie to niech srają a nie siedzą w środku... jednak wolałbym aby w zimie była zima i żeby te 2-3 miesiące mogły siedzieć tam gdzie siedzą...
No i tu mam ci dylemat mosterdzieju... Bo z tego wynika, że mam konflikt interesów. Bo ciepła zima to niskie rachunki za prąd. A zimna zima to dobrze dla pszczół. Może nich różnicę bilansują pszczoły miodem?
(22.09.2016, 15:25)flamenco108 napisał(a): A zimna zima to dobrze dla pszczół.

Niekoniecznie. Zależy dla jakich pszczół. Jak u nasz jest ocieplenie to najwyżej te zimne się wyniosą bardziej na północ a u nasz będą te co lepiej znoszą takie zimy i później znów na odwrót jak cyklicznie zacznie się robić chłodniejszy klimat.
(22.09.2016, 15:30)Borówka napisał(a):

Niekoniecznie. Zależy dla jakich pszczół. Jak u nasz jest ocieplenie to najwyżej te zimne się wyniosą bardziej na północ a u nasz będą te co lepiej znoszą takie zimy i później znów na odwrót jak cyklicznie zacznie się robić chłodniejszy klimat.

Kolega robi mi tu wykład z podstaw przyrody... Czy po to uciekłem ze szkoły, żeby wracać do tego?
(22.09.2016, 15:34)flamenco108 napisał(a):
(22.09.2016, 15:30)Borówka napisał(a):

Kolega robi mi tu wykład z podstaw przyrody... Czy po to uciekłem ze szkoły, żeby wracać do tego?

Kolego żadnego wykładu Ci nie robię a nie bardzo mnie interesuje Twoja ucieczka ze szkoły. Komentuje Twój komentarz.
Po prostu nie bardzo rozumiem, skoro mamy ocieplenie klimatu aktualnie, dlaczego lepiej będą miały pszczoły które lepiej znoszą długą mroźną zimę?
A od kiedy to ocieplenie klimatu?
(22.09.2016, 15:56)bonluk napisał(a): A od kiedy to ocieplenie klimatu?

W porównaniu z drugą połową XX wieku choćby. Dawno nie było takich zim, nie mówiąc już o zimie stulecia w 79 bodajże.
Ostatnie 5-6 zim to takie słaby zimy w porównaniu z drugą połową XX wieku.
(22.09.2016, 16:17)Borówka napisał(a):

W porównaniu z drugą połową XX wieku choćby. Dawno nie było takiej zimy nie mówiąc już o zimie stulecia w 79 bodajże.

Poczytaj stare ksiazki pszczelarskie w których opisują jak dzieci w lutym boso do szkoły chodziły bo tak było cieplo...

Łukasz, rok 2016 globalnie jest zdaje się najcieplejszy w historii pomiarów. W Polsce w ostatnich 10 latach było chyba z 7 czy 8 najcieplejszych lat w historii pomiarów na naszych ziemiach (ten akurat taki nie był Oczko ale zdaje się poprzedni był rekordowy o ile się nie mylę).
no i w większości regionów tak to wygląda z tego co kojarzę.

to raczej świadczy, że mamy ocieplenie klimatu Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
(22.09.2016, 16:19)bonluk napisał(a):

W porównaniu z drugą połową XX wieku choćby. Dawno nie było takiej zimy nie mówiąc już o zimie stulecia w 79 bodajże.

Poczytaj stare ksiazki pszczelarskie w których opisują jak dzieci w lutym boso do szkoły chodziły bo tak było cieplo...

odchylenia zawsze były są i będą. natomiast teraz jest trwała tendencja.
Ja tam nie wiem czy trwała... Podobno temp. rośnie. Jednak ten rok byl normalny bez tych tendencji..
(22.09.2016, 16:19)bonluk napisał(a):

Z którego roku te książki?

W Rosji chodzą dzieci na boso przy minus 10 po śniegu więc to nie musi o tym świadczyć Oczko

Ogólnie wedle statystyk które tu już kiedyś wrzucałem ze średnich pomiarów temperatury rocznej mamy ocieplenie klimatu w porównaniu z XX wiekiem a tym bardzie w porównaniu z tzw. małą epoką lodowcową ze średniowiecza. 
(22.09.2016, 16:30)bonluk napisał(a): Ja tam nie wiem czy trwała... Podobno temp. rośnie. Jednak ten rok byl normalny bez tych tendencji..

Zima 2016 była słaba choć silniejsza od 2014/2015.

Mojego ulubionego kożucha nie noszą już od 4-5 lat bo nie mam kiedy. Przecież musisz pamiętać jakie były zimy choćby w latach '90 jeśli nie w '80.
Tu jest ładnie pokazane co i jak http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114885,20715225,jakie-ocieplenie-przeciez-klimat-zawsze-sie-zmienial-no.html

Pszczołowód
(22.09.2016, 16:47)emzarek napisał(a): Tu jest ładnie pokazane co i jak http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114885,20715225,jakie-ocieplenie-przeciez-klimat-zawsze-sie-zmienial-no.html

Pszczołowód

Gazeta.pl o tym co i jak? Duży uśmiech

A tak na poważnie. Z tego co ja się dowiedziałem m.in. z paleoantropologii i historii to nie są rzetelne dane.
W średniowieczu w Polsce uprawiano winogrona np. podpłockich Winiarach. Znakiem tego może się i ociepla, ale wciąż wydostajemy się z małej epoki lodowcowej ;-)
[Obrazek: ilimno.gif]
(22.09.2016, 16:30)bonluk napisał(a): Ja tam nie wiem czy trwała... Podobno temp. rośnie. Jednak ten rok byl normalny bez tych tendencji..

no ale Łukasz o tendencjach to możemy mówić na przestrzeni dekad, a poszczególne lata będą odbiegać od wyznaczonej "linii". ewidentnie pomiary wskazują, że średnie temperatury rosną z roku na rok (i globalnie"?;lkjl i na terenie Polski). może słowo "trwała" nie do końca było właściwe. ale jest "trwała na razie" i nic na chwilę obecną nie wskazuje zmiany tej tendencji.