SZKLANY UL
Zamierzam taki ul skonstruować jeden żeby poznać lepiej pszczoły. Podobno w takim ulu rozwój rodziny jest burzliwszy i lepiej rodzina w takim ulu przezimowuje
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
(25.09.2016, 09:41)myku napisał(a): Zamierzam taki ul skonstruować jeden żeby poznać lepiej pszczoły. Podobno w takim ulu rozwój rodziny jest burzliwszy i lepiej rodzina w takim ulu przezimowuje

Osobiście wątpię w tą teorią bo niby jakie są argumenty logiczne?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Wątpisz że dobrze przezimuje mając 3 mm do świata zewnętrznego czy wątpisz w burzliwy rozwój?
Cytuj ten post
(25.09.2016, 12:23)myku napisał(a): Wątpisz że dobrze przezimuje mając 3 mm do świata zewnętrznego czy wątpisz w burzliwy rozwój?

W jedno i drugie. Wątpię w lepsze przezimowanie i burzliwszy rozwój z tego powodu, że będzie to ul pokazowy z szybą czy czymś innych przejrzystym. Jak przedstawisz argumenty za tym, że tak jest będzie się można do tego odnieść.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Oj mało czytamy o osiągnięciach naszych polskich pszczelarzy konwencjonalnych można powiedzieć niektóre pomysły można zaszczepić do swojej pasieki. Otóż oto szklany ul faktycznie powoduje lepsze zimowanie i burzliwszy rozwój na wiosnę jednak kosztem zapasów, w takim ulu zawsze są najsilniejsze rodziny wręcz wylewające się z ula pewnie od ciepła Uśmiech, zimą można w takim ulu zauważyć że pszczoły chodzą po szronie jak je zaniepokoimy szyby momentalnie zamarzają. Pszczoły to dzieci słońca ich rozwój jest uzależniony od intensywności promieni słonecznych a w tym ulu rozwój ich zależy od przyświecenia promieniami słonecznymi.

Sam nie wiem ale po obserwacjach w moich ulach postrzegam przybliżone efekty więc czemu sobie takiego jednego ula nie skonstruować jak się ma czas i chęci. Przecież każdy wie że w ulach jednościennych drewnianych bez ocieplenia ten rozwój wygląda inaczej niż w ulach izolowanych w izolowanych powoli stopniowo rodzina coraz wiecej czerwi a w ulach jednościennych na wariata jak słońce mocniej grzeje czyż tak nie jest?
Cytuj ten post
Cytat:Jak przedstawisz argumenty za tym, że tak jest będzie się można do tego odnieść.
Cytuj ten post
Także musze wykonać szklany ul i wam to udowodnić, nie ma sprawy
Cytuj ten post
Cześć,
Sorry, że się wtrącam...
...możne nie jest TO w 100% "szklany ul" o jaki chodzi Koledze myku ale równiez wykorzystuje en. słoneczą - więc idea coś w sobie ma !?

by the way
Autor powyższego ula wymyślił również koncepcję jakoby zwiększenie/wyrównanie "biomasy" trutni w rodzinie pszczelej  zaspokajało pęd do rozmnażania przez rójki (przeciwdziałało rojeniu się)? Nie udało mi się znaleźć na forum wątku poruszającego ww. temat (chętnie poznam opinie) - możecie mnie nakierować jeśli przeoczyłem?
Dzięki.
Pozdr.
Cytuj ten post
na pewno poszedłem w dobrą stronę jestem o tym przekonany
Cytuj ten post
Mam pszczoły w szklanym ulu druga zimowlę. Szyby są zespolone. Muszą być zasłonięte bo inaczej rodzina wcale się nie rozwija - ucieka przed światłem do środka ula, w ulu pszczoły potrzebują ciemności. Burzliwego rozwoju nie zauważyłem. Jedyna zaleta to możliwość oglądania pszczół. Np. teraz, można oglądać kłąb z każdej strony. A że gniazdo jest bez ramek (są dwie lub 3 ramki) i węzy pięknie widać naturalna zabudowę.
Cytuj ten post
Kolega Cordovan wykorzystuje powałkę z szyby, kiedy chce robić sztuczną rójkę - twierdzi, że w dobrą pogodę położenie szyby na górze ula daje takie grzanie, że w pół godziny rodzina jest na wylotku i zajmuje się wentylowaniem. Wtedy on ją ŁAPS!
Ale z tego by wynikało, że latem ze szklanym ulem może być kłopot.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(29.11.2016, 09:21)flamenco108 napisał(a): Kolega Cordovan wykorzystuje powałkę z szyby, kiedy chce robić sztuczną rójkę - twierdzi, że w dobrą pogodę położenie szyby na górze ula daje takie grzanie, że w pół godziny rodzina jest na wylotku i zajmuje się wentylowaniem. Wtedy on ją ŁAPS!

eh Krzyśku takim ludziom się w nic nie wierzy... 
Cytuj ten post
(29.11.2016, 11:18)bonluk napisał(a):
(29.11.2016, 09:21)flamenco108 napisał(a): ŁAPS!

W nic? Zupełnie w nic? Myślałem, że tylko trzeba brać poprawkę na jednostki, którymi liczy zebrany miód...
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(29.11.2016, 12:29)flamenco108 napisał(a):
(29.11.2016, 11:18)bonluk napisał(a):
(29.11.2016, 09:21)flamenco108 napisał(a): ŁAPS!

W nic? Zupełnie w nic? Myślałem, że tylko trzeba brać poprawkę na jednostki, którymi liczy zebrany miód...

zupełnie w nic... miałem okazję poznawać jego opowieści przez dłuższy czas na ambrozji...
Cytuj ten post
(28.11.2016, 17:46)konradoslaw napisał(a): (...)
by the way
Autor powyższego ula wymyślił również koncepcję jakoby zwiększenie/wyrównanie "biomasy" trutni w rodzinie pszczelej  zaspokajało pęd do rozmnażania przez rójki (przeciwdziałało rojeniu się)? Nie udało mi się znaleźć na forum wątku poruszającego ww. temat (chętnie poznam opinie) - możecie mnie nakierować jeśli przeoczyłem?
Dzięki.
Pozdr.

Natrafiłem ostatnio na (moim zdaniem ciekawy) temat dot. "przeciwdziałania nastojowi rojowemu poprzez kondensacje" - poruszane są kwestie izolacji/wentylacji czyli pszczelarskie "evergreeny" ;-)
Dla zainteresowanych skan książki Eda Clark'a z 1918r Constructive Beekeeping [url=http://www.biobees.com/library/general_beekeeping/beekeeping_books_articles/ConstructiveBeekeeping_EdClarke.pdf][/url] 
Cytuj ten post