Odstępy między osiami ramek a warroza
(06.10.2016, 19:28)flamenco108 napisał(a):
(06.10.2016, 19:24)Krzyżak napisał(a): Ja mam boki pełne, żadne hoffmany. Psu na budę ta robota z frezowaniem lub podheblowywaniem tych boków.

A weź podeślij fotę. Chodzi o to, że zamiast hoffmanów masz boczek w pełnej szerokości np. 30mm??? O_o

Dokładnie tak. Możesz obejrzeć sobie na filmach Polbarta. To pomysł od niego zerżnięty.
Cytuj ten post
(06.10.2016, 19:32)Krzyżak napisał(a):
(06.10.2016, 19:28)flamenco108 napisał(a):
(06.10.2016, 19:24)Krzyżak napisał(a): Ja mam boki pełne, żadne hoffmany. Psu na budę ta robota z frezowaniem lub podheblowywaniem tych boków.

A weź podeślij fotę. Chodzi o to, że zamiast hoffmanów masz boczek w pełnej szerokości np. 30mm??? O_o

Dokładnie tak. Możesz obejrzeć sobie na filmach Polbarta. To pomysł od niego zerżnięty.
Chodzi Ci pewnie o takie? Nie zwróciłem uwagi. Kiedyś mi się coś takiego kołatało po pustce śródczaszkowej-międzyusznej, ale bałem się, że to tak pokleją, że nie da się rozerwać. Faktycznie, prostsze.
Co do drutu, to obawiam się, że masz rację i trochę go będzie trzeba. Tu chcę poćwiczyć mocowanie drutu takerem, żeby bez dziur i przeciągania, ale to dopiero w przyszłym sezonie.
No i patrz. Wieczór owocny. Jest o czym myśleć Oczko
Dzięki.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Krzyśku, nie kombinuj...
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
No taka jak na filmie. Ja tak robię.

Cytuj ten post
(06.10.2016, 19:46)MrDrone napisał(a): Krzyśku, nie kombinuj...
Powiedz to Szymonowi. On to ma już za sobą. Heja, tak się rodzi postęp. Czasem jest to postęp wsteczny, ale ważne, że jest ruch w interesie... Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(06.10.2016, 20:13)flamenco108 napisał(a):
(06.10.2016, 19:46)MrDrone napisał(a): Krzyśku, nie kombinuj...
Powiedz to Szymonowi. On to ma już za sobą. Heja, tak się rodzi postęp. Czasem jest to postęp wsteczny, ale ważne, że jest ruch w interesie... Oczko

No to kombinuj jak wolisz Oczko
Krzyśku, ja pracuję bez węzy przez 3 ostatnie lata (wydaje mi się, że najwięcej tu na forum - Kuba równie długo, ale na mniejszej próbce). I wiesz czego się nauczyłem? 
1. zwykła ramka jest równie dobra jak kombinowana w normalnej rodzinie; 
2. Kombinowane są pomocne przy rójkach i pakietach; 
3. najważniejsze: pszczoły i tak zrobią co chcą. 
za bardzo chcesz je kontrolować i przez to przekombinujesz. ale jeżeli Cię to bawi to kombinuj. kto wie, może wymyślisz jakąś nową ramkę Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(06.10.2016, 17:02)Krzyżak napisał(a): heheheh
4 listewki do kupy i potrzebujesz opracowania technicznego ? Uśmiech
Boczki rób na 32 a górę i dół na 22 i będzie git.

A jaka grubosc?
Cytuj ten post
Robię po 9mm.
Cytuj ten post
(06.10.2016, 19:07)bonluk napisał(a): Chyba raczej bym takich nie zamówił... wolałbym jak już bym miał zamawiać coś w ten deseń, zamówić normalna ramkę z grubszą górną beleczką zheblowaną w piramidkę...
Tak te ramki sam kombinowałem ze zwykłych ramek odwracając górną na sztorc.
Wydaje mi się, że chyba nie ma to aż tak dużego znaczenia... albo coś jest na dole albo tego nie ma czyli ramka bez dolnej beleczki.
Co do wariantów, to żadnego bym chyba nie wybrał do masowej produkcji i wprowadzania do pasieki... zwłaszcza, że reszta ramek jest już w pewnym standardzie...
Wydaje mi się, że powinny się zastosować... bo Tobie pewnie chodzi o to aby wrzucić do korpusu same sztorcówki i niech pszczoły budują? Jednak mając już jakiś susz unikałbym takiego rozwiązania i próbował wprowadzać zaczątki z komórkami, lub cały susz w proporcji 40:60 czyli zaczątki/susz do pustych ramek.
Mam rozumiec ze jesli w korpus wkladasz 6 nowych ramek a pomiedzy nimi 4 z zaczatkami to wszystkie wybuduja rowno?  Myslalem ze nowe ramki musza isc na przemian z  ramkami w calosci  z suszem.
Cytuj ten post
Nigdy nie masz pewności, że będzie równo i pięknie... natomiast wkładając na przemian zaczątki i puste lub susz i puste zazwyczaj jest równo...

Krzyśku zamów normalne ramki Hoffmanowskie na 30-32 mm boczek. Jaki będzie boczek czy cały taki jak u Szymona czy standardowo hoffman to już bez znaczenia. Wybierz to co będzie tańsze...
Przy Twojej ramce zastosowanie beleczki 2x1 cm będzie stwarzało obrywanie plastra ponieważ pszczoły mają mniejszą powierzchnię na przytwierdzenie plastra do górnej beleczki... Standardowa 2,5 cm czy u mnie 2 cm zapewniają dwa razy większą powierzchnię na przytwierdzenie. Zauważyłem, że te ramki ze sztorcowymi beleczkami mają bardzo wąskie początki plastra i przy napełnianiu plastrów miodem zdarzają się naderwania, zwłaszcza jeśli nie są te ramki odbudowane i przytwierdzone do dolnej beleczki.
Cytuj ten post