Odstępy między osiami ramek
(06.10.2016, 19:07)bonluk napisał(a): Chyba raczej bym takich nie zamówił... wolałbym jak już bym miał zamawiać coś w ten deseń, zamówić normalna ramkę z grubszą górną beleczką zheblowaną w piramidkę...
Tak te ramki sam kombinowałem ze zwykłych ramek odwracając górną na sztorc.
Wydaje mi się, że chyba nie ma to aż tak dużego znaczenia... albo coś jest na dole albo tego nie ma czyli ramka bez dolnej beleczki.
Co do wariantów, to żadnego bym chyba nie wybrał do masowej produkcji i wprowadzania do pasieki... zwłaszcza, że reszta ramek jest już w pewnym standardzie...
Wydaje mi się, że powinny się zastosować... bo Tobie pewnie chodzi o to aby wrzucić do korpusu same sztorcówki i niech pszczoły budują? Jednak mając już jakiś susz unikałbym takiego rozwiązania i próbował wprowadzać zaczątki z komórkami, lub cały susz w proporcji 40:60 czyli zaczątki/susz do pustych ramek.
Mam rozumiec ze jesli w korpus wkladasz 6 nowych ramek a pomiedzy nimi 4 z zaczatkami to wszystkie wybuduja rowno?  Myslalem ze nowe ramki musza isc na przemian z  ramkami w calosci  z suszem.
Cytuj ten post
Nigdy nie masz pewności, że będzie równo i pięknie... natomiast wkładając na przemian zaczątki i puste lub susz i puste zazwyczaj jest równo...

Krzyśku zamów normalne ramki Hoffmanowskie na 30-32 mm boczek. Jaki będzie boczek czy cały taki jak u Szymona czy standardowo hoffman to już bez znaczenia. Wybierz to co będzie tańsze...
Przy Twojej ramce zastosowanie beleczki 2x1 cm będzie stwarzało obrywanie plastra ponieważ pszczoły mają mniejszą powierzchnię na przytwierdzenie plastra do górnej beleczki... Standardowa 2,5 cm czy u mnie 2 cm zapewniają dwa razy większą powierzchnię na przytwierdzenie. Zauważyłem, że te ramki ze sztorcowymi beleczkami mają bardzo wąskie początki plastra i przy napełnianiu plastrów miodem zdarzają się naderwania, zwłaszcza jeśli nie są te ramki odbudowane i przytwierdzone do dolnej beleczki.
Cytuj ten post
Witam.Mam pytanko odnośnie szerokości ramki do mniejszej komórki 5.1.Proszę o poradę czy szerokość 34mm będzie odpowiednia?-na tą chwilę mam Hoffmany 35 i planuję zmienić na listwę o równym wymiarze na całości. Oglądałem film Polbarta i powiedział że w naszym rejonie geograficznym w naturze były odstępy między plastrami 30-34 mm i komórki od 4.9-5.1.Zaczynam dopiero przygodę z pszczelarzeniem i obieram drogę jak najbliżej natury w ulu Wlkp ocieplanym słomą.Skłaniam się do 34 mm bo uliczka jeszcze zostanie na poziomie 9mm i będzie mniej kombinacji ale jeśli trzeba inaczej to wolę już teraz obrać odpowiednią drogę i przerobić albo zamówić ramki na samym początku przy 3 ulach niż później jak się pasieka powiększy....
Pozdrawiam Roman

MOD: Szanowny kolego. Tu jest podobny temat, gdzie o tym można dalej dyskutować, kontynuując. Przenoszę.
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=938&pid=28272#pid28272
Cytuj ten post
Zrób 32mm.
Cytuj ten post
(06.04.2018, 12:12)Krzyżak napisał(a): Zrób 32mm.
Dzięki za info:}
Cytuj ten post