kśiążeczka leczenia pszczół
Czy jeżeli jest się w związku pszczelarskim trzeba coś jednak zamówić żeby w książeczce był odpowiedni wpis o leczeniu pszczół? Czy można zaniechać leczenia pszczół przez co nie będzie się miało wpisu w książeczce i co w takim razie powoduje brak wpisu o takowym leczeniu w książeczce leczenia pszczół wie któryś z was? Bo zamówiłem 1 opakowanie apiwarolu a chciałbym wogóle nie zamawiać tylko czy nie będe miał jakichś problemów z tego powodu?. No i kupiłem oczywiście to opakowanie żeby mieć wpis a w myślach żeby to opakowanie w czarty wyrzucić lub komuś odsprzedać za grosze.
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
Nie ma obowiązku leczenia warrozy a tym samym zakupu leków czy posiadania książki leczenia pszczół.
Cytuj ten post
a jak wygląda jak wywozimy pszczoły lub sprzedajemy miód?
Cytuj ten post
Przewożąc pszczoły do innego powiatu masz obowiązek uzyskać "Świadectwo zdrowotności pszczół".
ŚZP wystawi Ci PIW za drobne 16 zł bez odwiedzania nawet Twojej pasieki.
Miód możesz sprzedawać bez względu na stan zdrowotności rodzin.
Cytuj ten post
dziękuje za wyczerpującą odpowiedź
Cytuj ten post
(25.09.2016, 12:44)Krzyżak napisał(a): Przewożąc pszczoły do innego powiatu masz obowiązek uzyskać "Świadectwo zdrowotności pszczół".
ŚZP wystawi Ci PIW za drobne 16 zł bez odwiedzania nawet Twojej pasieki.
Miód możesz sprzedawać bez względu na stan zdrowotności rodzin.

A czy ktoś w ogóle to robi?? Duży uśmiech
Cytuj ten post
Myślę że każdy rozsądny człowiek, ludzie są zawistni i mogą donieść do PIW a wtedy kara Cię nie minie.
Cytuj ten post
(26.09.2016, 07:38)MirusB napisał(a): Myślę że każdy rozsądny człowiek, ludzie są zawistni i mogą donieść do PIW a wtedy kara Cię nie minie.

Niekoniecznie. Nie ma obowiązku rejestrowania pasieki w PIW więc donos, że przewiozłeś pasiekę do innego powiatu nic nie da, bo zawsze możesz powiedzieć, że założyłeś tu pasiekę, której nie zamierzasz rejestrować, gdyż nie musisz tego robić, gdy nie wprowadzasz na rynek produktów pozyskiwanych z tej pasieki.

Najśmieszniejsze jest to, że wywożąc pasiekę do innego powiatu idziesz do PIW i za 16 zł dostajesz kwit o zdrowotności, który nijak się ma do stanu zdrowia Twoich pszczół, gdyż żaden urzędnik PIW tego nie sprawdza zanim Ci wyda ten kwitek. Druga sprawa, jak chcesz wrócić po pożytku np. po 2 tygodniach z akacji do swojego macierzystego powiatu to znów musisz iść do PIW po to zaświadczenie. Oczywiście tym razem idziesz do PIW gdzie stały pszczoły na wyjeździe.

Jak widać za 32 zł można legalnie wozić chore pszczoły gdzie się chce Uśmiech Zdrowe zresztą też Uśmiech
Cytuj ten post
kogiel-mogiel ale ważne informacje Krzyżak dzięki
Cytuj ten post
A według mnie masz obowiązek rejestracji pasieki. Nie dla tego że sprzedajesz produkty z niej pochodzące ,ale dlatego że w przypadku pojawienia się choroby zakaźnej zwalczanej z urzędu w Twoim powiecie lekarz PIW musi do Ciebie dotrzeć i sprawdzić czy Twoja pasieka jest zdrowa czy zakażona.
Pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią to nie to samo co rejestracja pasieki.
Pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią nie musisz uzyskać skoro nie sprzedajesz produktów z pasieki.
Cytuj ten post
(26.09.2016, 19:43)MirusB napisał(a): A według mnie masz obowiązek rejestracji pasieki. Nie dla tego że sprzedajesz produkty z niej pochodzące ,ale dlatego że w przypadku pojawienia się choroby zakaźnej zwalczanej z urzędu w Twoim powiecie lekarz PIW musi do Ciebie dotrzeć i sprawdzić czy Twoja pasieka jest zdrowa czy zakażona.
Pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią nie musisz uzyskać skoro nie sprzedajesz produktów z pasieki.

Było to już wałkowane kilka razy. Przepisy nie są jednoznaczne (o dziwo Oczko ) ale wynika z nich, ze nie musisz.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
(26.09.2016, 19:43)MirusB napisał(a): A według mnie masz obowiązek rejestracji pasieki. Nie dla tego że sprzedajesz produkty z niej pochodzące ,ale dlatego że w przypadku pojawienia się choroby zakaźnej zwalczanej z urzędu w Twoim powiecie lekarz PIW musi do Ciebie dotrzeć i sprawdzić czy Twoja pasieka jest zdrowa czy zakażona.

Czy lekarz do mnie trafi czy nie i jak ma do mnie trafić guzik mnie obchodzi. Przepis mówi jednoznacznie, że obowiązek rejestracji pasieki ma ten, który wprowadza produkty z tej pasieki na rynek. "Wprowadza" to nie tylko sprzedaje ale także rozdaje, wymienia się na inne itp. Podarowanie mamie słoika miodu jest już wprowadzaniem tych produktów pszczelich na rynek i wymaga rejestracji pasieki.

Jak lekarz PIW ogłosi teren zapowietrzony to może wejść na każdą pasiekę na tym terenie i żadne kwity i rejestracje już nie mają żadnego znaczenia. Więc jak chce to może działać.

Chcąc sprzedawać produkty pszczele w ramach sprzedaży bezpośredniej trzeba mieć pasiekę zarejestrowaną i zgłoszoną sprzedaż bezpośrednią.

Oddając miód do skupu trzeba mieć pasiekę zarejestrowaną ale sprzedaży bezpośredniej już mieć nie musimy, gdyż odpowiedzialność za wprowadzenie tego miodu do sprzedaży ponosi wówczas skupujący.
Cytuj ten post
Gdzie 2 Polaków tam 3 opinie.
Ja uważam że mam obowiązek zarejestrować pasiekę, przepisy są niejasne i niestety nie widziałem żadnego orzeczenia w tej sprawie.
Cytuj ten post
(26.09.2016, 20:15)MirusB napisał(a): Gdzie 2 Polaków tam 3 opinie.
Ja uważam że mam obowiązek zarejestrować pasiekę, przepisy są niejasne i niestety nie widziałem żadnego orzeczenia w tej sprawie.

Są interpretacje weterynarzy. Szymon podawał.
Cytuj ten post
(26.09.2016, 20:15)MirusB napisał(a): Gdzie 2 Polaków tam 3 opinie.

Istnieje możliwość posiadania dowolnej liczby pni i nie rejestrowania pasieki w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii, ale tylko pod warunkiem, że produkty pszczele i same pszczoły nie będą wprowadzane na rynek nawet w formie nieodpłatnej, a jedynie będą wykorzystywane na własne potrzeby pszczelarza.

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/artykuly/2008_32/artykul_2008_32.html
Cytuj ten post