Ocieplenie górne
dziś wykonywałem ocieplenia górne pod daszkowe 40X40X7cm i mam dylemat czy nada się na wypełnienie tego ocieplenia sieczka ale z nostrzyka?
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
Kawał dobrej nikomu nie potrzebnej roboty Oczko
Cytuj ten post
(29.09.2016, 18:23)Krzyżak napisał(a): Kawał dobrej nikomu nie potrzebnej roboty Oczko

Czy niepotrzebna robota może być dobra? Uśmiech

To już większy sens ma dla mnie pozytywne zanieczyszczenie co Panowie "poloniści" mi pewno słusznie wytknęli. Oczko
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
no cóż pomoc mam z wami znakomitą pytam o jedno a otrzymuję niepotrzebne stwierdzenia zapytam się chyba na innym forum może tam zrozumieją pytanie
Cytuj ten post
Myku już Ci odpowiadam ta sieczka jak sucha pewnie się nada... niektórzy suchą paproc dają.

Ogólnie według mnie ocieplenie jest zbędne ale kto co woli.
Cytuj ten post
A nostrzyk ma kumarynę nie będzie to w żaden sposób szkodzić pszczołom?
Cytuj ten post
(29.09.2016, 18:45)Borówka napisał(a):
(29.09.2016, 18:23)Krzyżak napisał(a): Kawał dobrej nikomu nie potrzebnej roboty Oczko

Czy niepotrzebna robota może być dobra? Uśmiech

To już większy sens ma dla mnie pozytywne zanieczyszczenie co Panowie "poloniści" mi pewno słusznie wytknęli. Oczko

Pozytywne zanieczyszczenie jak najbardziej może być. Zakładając, że otrzymany po rektyfikacji "czysty spirytus" jest czysty, to już aromatyczny destylat jest pozytywnie zanieczyszczonym spirytusem Duży uśmiech

Odnośnie ocieplenia górnego to nie mam i mieć nie zamierzam bo nie widzę potrzeby, a do czegoś co uważam za zbędne obojętne mi jest czy zostanie użyta sieczka z nostrzyka czy skrawki ze spodni.
Cytuj ten post
(29.09.2016, 20:00)pastaga napisał(a): Odnośnie ocieplenia górnego to nie mam i mieć nie zamierzam bo nie widzę potrzeby, a do czegoś co uważam za zbędne obojętne mi jest czy zostanie użyta sieczka z nostrzyka czy skrawki ze spodni.

a ja tam mam ocieplone daszki... bezpośrednio spod których zieją górne wylotki... Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(29.09.2016, 20:15)MrDrone napisał(a):
(29.09.2016, 20:00)pastaga napisał(a): Odnośnie ocieplenia górnego to nie mam i mieć nie zamierzam bo nie widzę potrzeby, a do czegoś co uważam za zbędne obojętne mi jest czy zostanie użyta sieczka z nostrzyka czy skrawki ze spodni.

a ja tam mam ocieplone daszki... bezpośrednio spod których zieją górne wylotki... Oczko

W zasadzie może trochę oszukałem bo część daszków mam ocieplonych ekranem zagrzejnikowym. W każdym razie wydaje mi się, że może to mieć znaczenie w trakcie upałów, a nie (albo mniejsze) w trakcie mrozów.
Cytuj ten post
(29.09.2016, 19:58)myku napisał(a): A nostrzyk ma kumarynę nie będzie to w żaden sposób szkodzić pszczołom?

Chyba większość traw posiada jakiś dodatek kumaryny jak i inne roślin... nie zagłębiałbym się aż tak bardzo w to wszystko... Jeśli masz obawy to wrzuć tam coś innego a najlepiej zostaw te ocieplenia w spokoju...
Cytuj ten post
Znajomy pszczelarz leczy tylko odparowując na dennicy nalewki z nostrzyka, mięty i tymianku.
Twierdzi że kumaryna z nostrzyka działa warroabójczo.
Nie powinno zaszkodzić.
Ja dawałem w ściany korpusów sieczkę z suchych paproci i z łodyg i liści mięty, bo ... paproci miałem za mało.
Ogólnie jak materiał jest trwały, nie gnije, oddycha i jeszcze ma przestrzenie powietrzne, to jest ok.

Ja kupiłem ule wraz z górnymi ociepleniami od jednego pszczelarza styropian, od drugiego sieczka słomiana.
Trochę mi to przeszkadza, bo jak jest tego ze 40 albo 60 to robi się sporo roboty dodatkowej przy otwieraniu ula, a jak nie chcę mieć tego na zimę w ulu to trzeba to gdzieś zmagazynować.

Ale gdzieś, kiedyś czytałem wywody, że ul musi mieć ocieplenie z 20 cm styropianu, żeby się szron od środka nie robił, ale to dotyczyło chyba Syberii.

Ale mając otwarte dennice, mogę to ocieplenie chyba bezkarnie zostawić pod daszkiem?
I tak kitują szczelnie pajączki w powałce.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Rozmyślałem o pszczołach w dziupli i jak by się przypatrzeć to dziuple są w środku podpruchniałe i łatwo wchłaniają wilgoć na dodatek nad gniazdem pszczoły mają grubą izolację cieplną ja w tym roku będe zimował z ociepleniami z sieczki w ramie drewnianej, otwory na pajączki otwarte a na to ocieplenie które będzie wyciągać nadmierną wilgoć z ula. O kumarynie słyszałem że na warroze działa ciekawe czy pszczoły nie będą protestować, dziś skosiłem nostrzyk teraz muszę pomyśleć w czym go przerobić na sieczkę myślałem o bąku.
Cytuj ten post
Tylko uważaj, żeby pszczoły nie przegryzły powłoki, bo się sieczka posypie do środka.
Jest taka tkanina polipropylenowa (takie wygodne leżaki są z tego Oczko, przewiewna, ale pszczoły tego nie przegryzają.
Chyba że pajączki są na miejscu, za to pajączki często są zakitowane.

Ja mieliłem paproć w małej zrębarce do gałęzi. Czasochłonne, ale na małą skalę działa. A zdaje się że masz tego większą ilość.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Używam płutna polipropylen jako powałki w kilku ulach (powoli się z niego wycofuję,ponieważ chcę mieć "eko-ule")po trzech sezonach użytkowania żadne nie została przegryziona ,używałem takiego na parawany z marketu. Natomiast jute przegryzają ,tzn kilka rodzin przegryza namiętnie ,a inne się tym nie interesują.
W pszyszłym roku na wiosne (docieplam tylko na wiosne) chce przetestować worki z keramzytem ,w sezonie raczej by nie zdały egzaminu,ponieważ przy poruszaniu worka sypią sie drabinki gliny .
Cytuj ten post
(13.11.2016, 12:00)Jacuch napisał(a): Używam płutna polipropylen jako powałki w kilku ulach (powoli się z niego wycofuję,ponieważ chcę mieć "eko-ule")po trzech sezonach użytkowania żadne nie została przegryziona ,używałem takiego na parawany z marketu. Natomiast jute przegryzają ,tzn kilka rodzin przegryza namiętnie ,a inne się tym nie interesują.
W pszyszłym roku na wiosne (docieplam tylko na wiosne) chce przetestować worki z keramzytem ,w sezonie raczej by nie zdały egzaminu,ponieważ przy poruszaniu worka sypią sie drabinki gliny .

U mnie to samo, folię wymieniam na jutę ale widzę, że jest to temat na 2 sezony góra bo przegryzają i tworzą sobie korytarza... o ile jeszcze zakitują ta jute to robi się taka sztywna powałka i całkiem fajnie się to sprawuje... Na wiosnę chyba sprawdzę płótno lniane, może tego nie ruszą... Juta ma gruby splot i jest dosyć miękka i chyba dzięki temu łatwiej pszczołom to przegryźć
Cytuj ten post
(13.11.2016, 12:00)Jacuch napisał(a): Używam płutna polipropylen jako powałki w kilku ulach (powoli się z niego wycofuję,ponieważ chcę mieć "eko-ule")po trzech sezonach użytkowania żadne nie została przegryziona ,używałem takiego na parawany z marketu. Natomiast jute przegryzają ,tzn kilka rodzin przegryza namiętnie ,a inne się tym nie interesują.

David Heaf stosuje płótno nasączone domowym krochmalem i ponoć mu nie zgryzają. Mi nie zgryzają moich konopnych worków wojskowych ale zamierzam wypróbować tak czy siak.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Zgryza 'pomatek'z jednego odkładu czyli 4 rodziny,wiem ze to jedna linia ,wyglądają inaczej (rozdwojenie jednego z kręgów tułowia)nie przeszkadza mi to w niczym,no może czasami przy podkarmianiu(stawiam słoiki z syropem bespośrednio na płutno i muszę je przeganiać)
Cytuj ten post