dadant system
Dadant
to prostota, dla leni, jak ja.
Jak kwitnie agrest daję nadstawkę (tydzień przed czereśnią u mnie) jak w nadstawce jest 3/4 miodu daje drugą.
Jak w drugiej jest połowa, przekładam nadstawki daję przegonkę i po dniu zabieram pełną nadstawkę. ( jak jest pożytek)
Pierwszą nałożoną nadstawkę zdejmuje tylko raz końcem maj, początkiem czerwca aby zabrać ramkę lub dwie na odkład. I dodaję węzę ile ramek zabrałem 1 lub 2.
W połowie lipca , po lipie zabieram ramki z czerwiem a w ich miejsce daję węzę.
To wszystko.

Różne odmiany pszczół różnie kombinują z lokalizacją pyłku itp. Ale mnie to nie obchodzi.

To tak w skrócie oczywiście przy silnych rodzinach.
Cytuj ten post
oczywiście trzeba znać swoje pszczoły.
VR 8 ramek gniazdowych kom.4.9 zwęzonej do 30 min to ful na gniazdo w dadancie. Inaczej się wyroją. Choć to bf.
Suprrbee dwie ramki więcej.
Buckfast prawdziwy i włoszka 12 ramek standardowych i nic. Dlatego do rodni się nie zagląda a to jednocześnie skutkuje to o 20% większą wydajnością miodową ( z powodu nie grzebania w rodni, udowodnione, można poczytać w literaturze).
Znasz swoje pszczoły, masz miód. Raz rok lepszy, raz gorszy.
Nie wiesz co masz w ulu? To tam grzeb jak lubisz i masz z tego figę. Oczywiście ze się raz czy dwa uda jak rok super. I tyle.
Cytuj ten post
(14.10.2016, 15:04)marbert napisał(a): W połowie lipca , po lipie zabieram ramki z czerwiem a w ich miejsce daję węzę.

Zabierasz cały czerw i w to miejsce dajesz węzę ?
Z tego czerwiu tworzysz nową rodzinę czy zasilasz majowy odkład ?
Ile tych ramek jest z czerwiem ?
Cytuj ten post
A gdyby ramki z czerwiem otwartym zabrać tuż przed lipą, a resztę po to nie zyska się większych zbiorów z lipy i nie osiągnie tego samego jeśli chodzi o warroze?
Cytuj ten post
(14.10.2016, 16:58)Krzyżak napisał(a):
(14.10.2016, 15:04)marbert napisał(a): W połowie lipca , po lipie zabieram ramki z czerwiem a w ich miejsce daję węzę.

Zabierasz cały czerw i w to miejsce dajesz węzę ?
Z tego czerwiu tworzysz nową rodzinę czy zasilasz majowy odkład ?
Ile tych ramek jest z czerwiem ?

Zabieram cały czerw i w to miejsce daje węzę. 1 ramkę bez węzy lub dwie między węzę. Jak jest spadz to dwie jak nie to jedną. Bo nie odbudują.( mimo karmienia jak spadzi brak).
Zasiliłem w tym roku i to był błąd. Tam jest warrozy ojj.(należy wytopić).
Ramek z czerwiem jest od 4 do 6. Na 10 lub 12. U mnie.
Cytuj ten post
(14.10.2016, 17:16)pastaga napisał(a): A gdyby ramki z czerwiem otwartym zabrać tuż przed lipą, a resztę po to nie zyska się większych zbiorów z lipy i nie osiągnie tego samego jeśli chodzi o warroze?

U mnie lipa to termin z lipy raczej miodu u mnie nie ma. Jak już to domieszka. Rok każdy jest inny i nie da się szablonu przystawić.
Jak i wiosną: słabym rodzinom po zimie nie daje nadstawek na miód, tylko je dzielę,matki wymieniając. Choć i czasami zostawiam bo się rozwijają czasami super.

Nie wiem, jak Ci odpowiedzieć. W ulach wz mój tata trzydzieści lat temu jakieś "myki" stosował, w dadancie nie należy gniazda ruszać.
W mojej nadstawce mieści się 10 pogrubionych ramek (dadant 12 ramkowy) w takiej ramce jest 1litr miodu. Ramki są poszyte nad gniazdem boczne dwie lub cztery mniej ( od roku zależy). Bo często i połowę jednej nadstwki odbiorę. Lub sześć jak rok temu z jednego ula.
Cytuj ten post
Ule nie ocieplane około tygodnia do dwóch potrzebują wiosną więcej (od ocieplanych) z zagospodarowaniem miodni.
Czy się to przekłada na miód? Nie wiem. Zbyt krótko mam ule z jednej deski.Choć mam wrażenie że w momencie nadrabiają straty.
W pierwszej nadstawce daję susz i po bokach dwie ramki z węzą, ta węza jest zazwyczaj po za gniazdem w dadantach 12 ramkowych w 10 to już nie ma takiego znaczenia. Jak te boczne ramki z węzą są szybko odbudowane i zalewane to informacja o dobrym pożytku i że warto do drugiej nadstawki dać więcej węzy. (tylko przy bardzo dobrym pożytku odbudują następną nadstawkę węzy czy dwie lub trzy.) Średnio jedną.

Jak zabieram więcej niż jedną(z rodni) ramkę na odkład i zastępuje ją węzą lub węzą i pustą ramką to o tyle daje mniej węzy do nadstawki.
Cytuj ten post
ja praktycznie też mam dadana tylko odwróconego przednia ścianka cienka około 1 cm ale za to czarna i jak pogoda przyjdzie to ładnie podgrzewa klimat w ulu i przyśpiesza rozwój na wiosnę
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
(17.10.2016, 18:59)myku napisał(a): ja praktycznie też mam dadana tylko odwróconego przednia ścianka cienka około 1 cm ale za to czarna i jak pogoda przyjdzie to ładnie podgrzewa klimat w ulu i przyśpiesza rozwój na wiosnę

czyli warszawski poszerzony?
Cytuj ten post
Tak tylko że z nieco skróconą ramką bo ma wys równe 40 cm reszta to samo jestem ciekaw czy pszczoły mi odbudują na dziko taki plaster z wprawionym drutem? Ty Łukaszu masz krótkie ramki i na dzikie zabudowy są moim zdaniem idealne a taka wysoka ramka różnie to bywa musi być idealnie wypoziomowany ul i ramki równiutkie co u mnie jak samemu robię nie zawsze są idealne jak ze sklepu jeszcze chyba z węzą swoją się pomęcze
Cytuj ten post
(17.10.2016, 19:17)myku napisał(a): Tak tylko że z nieco skróconą ramką bo ma wys równe 40 cm reszta to samo jestem ciekaw czy pszczoły mi odbudują na dziko taki plaster z wprawionym drutem? Ty Łukaszu masz krótkie ramki i na dzikie zabudowy są moim zdaniem idealne a taka wysoka ramka różnie to bywa musi być idealnie wypoziomowany ul i ramki równiutkie co u mnie jak samemu robię nie zawsze są idealne jak ze sklepu jeszcze chyba z węzą swoją się pomęcze

ale tu chlopaki maja warszawiaki na dziko i sobie chwalą 
Cytuj ten post
a druty wprawiają czy bez
Cytuj ten post
(17.10.2016, 19:41)myku napisał(a): a druty wprawiają czy bez

oczywiście że bez...
Cytuj ten post
No, ja co prawda nie chłopak ale mam WP i lecą dziewczyny na ile mogą - równo Uśmiech
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(17.10.2016, 19:42)Modliszqa napisał(a): No, ja co prawda nie chłopak ale mam WP i  lecą dziewczyny  na ile mogą - równo Uśmiech

Jolu Ty jesteś już w stadzie więc traktuj to jako też i TY
Cytuj ten post
tylko jak by trzeba było odwirować coś z nich to dupa za przeproszeniem spróbuję wstawić bez węzy po 1 ramie ale z drutem ciasno między ramkami zobaczę co będzie się działo
Cytuj ten post
a bo widzisz - my nie wirujemy Uśmiech Po raz nie mamy co , a po dwa wolimy "sekcyjny" lub wyciskany Język i kapany .
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(17.10.2016, 19:52)Modliszqa napisał(a): a bo widzisz - my nie wirujemy Uśmiech Po raz nie mamy co , a po dwa wolimy  "sekcyjny" lub wyciskany Język i kapany .

a ja mam miodarkę i ciekawy jestem eksperymentu z taką ramą. Oczko
jak tylko pojawi się miód (2019? 2020?) to od razu zabiorę się za wirowanie Oczko ... ale to już będzie mocno przeczerwiona rama Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(17.10.2016, 19:54)MrDrone napisał(a):
(17.10.2016, 19:52)Modliszqa napisał(a): a bo widzisz - my nie wirujemy Uśmiech Po raz nie mamy co , a po dwa wolimy  "sekcyjny" lub wyciskany Język i kapany .

a ja mam miodarkę i ciekawy jestem eksperymentu z taką ramą. Oczko
jak tylko pojawi się miód (2019? 2020?) to od razu zabiorę się za wirowanie Oczko ... ale to już będzie mocno przeczerwiona rama Oczko

wirujemy ale tylko z 1/2, czyli miodni. Co sobie do rodni nagromadziły to ich, często jest tego sporo, co najmniej 3 ramki a bywa ze i do 5 z pyłkiem oczywiście i na kom 4.9 . ( to trochę inaczej wygląda na kom. 5.4)

.....mocno przeczerwiona ramka... tfuuuuu Płacz
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:08)marbert napisał(a): .....mocno przeczerwiona ramka... tfuuuuu Płacz

hahaha - następny... Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:09)MrDrone napisał(a):
(18.10.2016, 14:08)marbert napisał(a): .....mocno przeczerwiona ramka... tfuuuuu Płacz

[Obrazek: 64250971.jpg]
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:14)Borówka napisał(a):
(18.10.2016, 14:09)MrDrone napisał(a):

[Obrazek: 64250971.jpg]

Mało wyrozumiali jesteście. Ja się z marbertem zgadzam i doskonale go rozumiem. Wy macie swoje racje a my swoje, więc nie przekonujmy siebie nawzajem co jest lepsze a co nie...
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:18)MN napisał(a): Wy macie swoje racje a my swoje, więc nie przekonujmy siebie nawzajem co jest lepsze a co nie...

Ta nowomoda właśnie często mnie śmieszy. Niby dlaczego nie należy przekonywać? Należy przekonywać, tym bardziej jeśli się wie lub podejrzewa że ktoś jest w błędzie. Ale nawet jeśli ma się wątpliwości można to wyjaśnić. Oczywiście nie na siłę i z poszanowaniem. Tym niemniej forum jest od wymiany opinii.
Cytuj ten post
De gustibusów się nie disputuje, jo!

Jak mówili Rzymianie.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:21)Borówka napisał(a):
(18.10.2016, 14:18)MN napisał(a): Wy macie swoje racje a my swoje, więc nie przekonujmy siebie nawzajem co jest lepsze a co nie...

Ta nowomoda właśnie często mnie śmieszy. Niby dlaczego nie należy przekonywać? Należy przekonywać, tym bardziej jeśli się wie, że ktoś jest w błędzie. Oczywiście nie na siłę i z poszanowaniem. Tym niemniej forum jest od wymiany opinii.

Aleś Ty uparty... Wg mnie nie jest lepszy i koniec. Kropka. EOT Duży uśmiech
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:22)flamenco108 napisał(a): De gustibusów się nie disputuje, jo!

Jak mówili Rzymianie.

Gdyby chodzi chodziło o gusta smakowe to jasna sprawa i nie ma co dyskutować. Tyle, że niektórzy twierdzą, że taki miód z niedziewiczych plastrów jest gorszej jakości i są w nim jakieś bliżej niesprecyzowane "szkodliwe" ponoć rzeczy. Tak twierdzą zresztą chyba nie mają jakiś zresztą bliżej określonych danych tylko subiektywne przesłanki. A jest odwrotnie IMO to produkt z dzikich plastrów z otwartego ula jest wyżej jakości.

A taki niesłuszny pogląd może mieć swoje konsekwencje ogólne. Np. propagację rzekomego musu używania kraty odgrodowej w pszczelarstwie i odcięcięcie od PN. Niektórzy o zapędach takich jak Marbert jeszcze gotowi propagować ideę wśród PZP aby trzymać pod kontrolą takich "oszołomów" i np. zakazać produkcji miodu z plastrów niedziewiczych. Dlatego trzeba się bronić przed tą herezją i żartobliwe ośmieszać. heheh Oczko
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:18)MN napisał(a): Mało wyrozumiali jesteście. Ja się z marbertem zgadzam i doskonale go rozumiem. Wy macie swoje racje a my swoje, (...)

oooo?? naprawdę?? Oczko

- "najlepszym sposobem na odzwyczajenie pszczół od leczenia jest ich leczenie! i kropka!" (żeby nie powtarzać sformułowania ze zjazdu... hehe)
- "jasne że tak! zgadzam się z Tobą! ale im przygadałeś - a oni nie rozumieją że my mamy swoje racje! dobrze, że trzymamy się razem i się rozumiemy!"

Oczko
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:31)MrDrone napisał(a):
(18.10.2016, 14:18)MN napisał(a): Mało wyrozumiali jesteście. Ja się z marbertem zgadzam i doskonale go rozumiem. Wy macie swoje racje a my swoje, (...)

oooo?? naprawdę?? Oczko

- "najlepszym sposobem na odzwyczajenie pszczół od leczenia jest ich leczenie! i kropka!" (żeby nie powtarzać sformułowania ze zjazdu... hehe)
- "jasne że tak! zgadzam się z Tobą! ale im przygadałeś - a oni nie rozumieją że my mamy swoje racje! dobrze, że trzymamy się razem i się rozumiemy!"

Oczko

Kurde... jakiś wewnętrzny dialog? Raz MrDrone raz MrHyde?
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:33)MN napisał(a): Kurde... jakiś wewnętrzny dialog? Raz MrDrone raz MrHyde?

możesz to tak interpretować jeżeli chcesz Oczko
Cytuj ten post
(18.10.2016, 14:35)MrDrone napisał(a):
(18.10.2016, 14:33)MN napisał(a): Kurde... jakiś wewnętrzny dialog? Raz MrDrone raz MrHyde?

możesz to tak interpretować jeżeli chcesz Oczko

moja interpretacja jest, następująca:

- ja widziałem co może pszczoła hodowlana w kilku rodzajach uli (systemach) sama ramka to nie system.
-mój starszy znajomy opanował Warszawskie Po. leżaki i jest w tym mistrzem. On zagląda do ula i czuje ja w jego nie bo pszczoły inaczej biegają. Np.

Dlatego mnie śmieszy jak piszesz z Borówką do mnie na temat uli systemów itp. Ogarniając to szybciej dojdziesz do TF.
Cytuj ten post