dadant system
Jak pszczoły inaczej biegają?

Kręcą inne kółka, wolniej, szybciej?
Cytuj ten post
Robert czy ja Ci coś piszę o systemach?
masz swój system to się go trzymaj.

natomiast ja nie chcę "pszczoły hodowlanej" - być może tym się różnimy.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(18.10.2016, 15:07)Borówka napisał(a): Jak pszczoły inaczej biegają?

Kręcą inne kółka, wolniej, szybciej?

Inaczej na światło reagują , w dół jak u mnie nie spływają, kręcą się. Do lotu się podrywają bo beleczki do gniazda dostęp ograniczają. Ciepło inaczej się rozchodzi inaczej się zachowują.

Inaczej. Ja tego nie znam.

U siebie wiem i widzę jak jakaś zmiana nastąpiła w rodzinie, tam nie.
Cytuj ten post
marbert Online
Stały bywalec
Liczba postów: 1.673
Liczba wątków: 42
Miejscowość: bieszczady
Poziom ostrzeżeń: 0%
#197 11 minut(y) temu
( 2 godzin(y) temu)marbert napisał(a):
(Wczoraj, 23:19)Krzyżak napisał(a):
Niekoniecznie. Te wszystkie wyliczenia biorą w łeb, bo nikt nie liczy roboczogodzin, które przepracowuje.
Jak by policzyć całość kosztów i przychodów uwzględniając koszty pracy to może się okazać że pasieka TF /po ustabilizowaniu/ jest bardziej opłacalna.

Nie bardzo się mogę zgodzić bo:

- w dadant system z odpowiednimi pszczołami w zasadzie wystarczy do ula luknąć 3 razy (rodni).
- i zabrać nadstawkę z miodem 1, 2 lub 3 (czasami). (I więcej jak pasieka wędruje.)

Ile to na ul z wirowaniem miodu i zbijaniem ramek dla zawodowca wyniesie? 3 godz?

Uzasadnij MrDrone ze piszę głupoty?
Cytuj ten post
(18.10.2016, 16:48)marbert napisał(a): marbert  Online
Stały bywalec
#197 11 minut(y) temu
Niekoniecznie. Te wszystkie wyliczenia biorą w łeb, bo nikt nie liczy roboczogodzin, które przepracowuje.
Jak by policzyć całość kosztów i przychodów uwzględniając koszty pracy to może się okazać że pasieka TF /po ustabilizowaniu/ jest bardziej opłacalna.

- w dadant system z odpowiednimi pszczołami  w zasadzie wystarczy do ula luknąć 3 razy (rodni).
- i zabrać nadstawkę z miodem 1, 2 lub 3 (czasami). (I więcej jak pasieka wędruje.)

Ile to na ul z wirowaniem miodu i zbijaniem ramek dla zawodowca wyniesie? 3 godz?

Rozumiem stały bywalcze marbercie online, że chcesz tu przenieść dyskusję? Uśmiech

Robert, zrozum jedno. zasady racjonalnej rozmowy są takie, że dwie strony podają argumenty, wymieniają doświadczenia i uwagi. Ty negujesz wszystko bez argumentów, a potem żądasz dowodów i uzasadnień. 
Prowadź normalną rozmowę, podaj czasem argument, to będziemy sobie uzasadniać wzajemnie. 

Jeżeli chodzi o Twój "dadant system" to nie wątpię, że jest to dobry system - jak wiele innych. Ale może kiedyś do Ciebie dotrze (czasem mam wątpliwości Uśmiech ), że my tu na razie szukamy systemu pozwalającego na przeżywalność, a nie wydajność. Baw się swoim dadantem jeżeli lubisz. Cieszę się, że znalazłeś sobie swój system, który Ci pasuje. Jak sam zauważyłeś, jest przynajmniej jedna osoba (pan, który prowadzi pasiekę na WP), który w swoim systemie widzi mniej więcej to co Ty w Twoim. A jeżeli tak, to znaczy, że takich systemów jest wiele. Jeżeli tyle typów czy rodzajów uli zostało opracowanych (i każda pliszka swój ogonek chwali), to znaczy, że tych systemów jest więcej niż Twój na dadancie i tego pana na WP. Zrozumiesz to, czy dalej będziemy dyskutować dlaczego "dadant system" jest najlepszy na świecie, a Borówka czy Ja nie dorośliśmy do niego?

Czy to wystarcza Ci za uzasadnienie? (zakładam, że nie....) Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(18.10.2016, 17:00)MrDrone napisał(a):
(18.10.2016, 16:48)marbert napisał(a): marbert  Online
Stały bywalec
#197 11 minut(y) temu

- w dadant system z odpowiednimi pszczołami  w zasadzie wystarczy do ula luknąć 3 razy (rodni).

Rozumiem stały bywalcze marbercie online, że chcesz tu przenieść dyskusję? Uśmiech

Robert, zrozum jedno. zasady racjonalnej rozmowy są takie, że dwie strony podają argumenty, wymieniają doświadczenia i uwagi. Ty negujesz wszystko bez argumentów, a potem żądasz dowodów i uzasadnień. 
Prowadź normalną rozmowę, podaj czasem argument, to będziemy sobie uzasadniać wzajemnie. 

Jeżeli chodzi o Twój "dadant system" to nie wątpię, że jest to dobry system - jak wiele innych. Ale może kiedyś do Ciebie dotrze (czasem mam wątpliwości Uśmiech ), że my tu na razie szukamy systemu pozwalającego na przeżywalność, a nie wydajność. Baw się swoim dadantem jeżeli lubisz. Cieszę się, że znalazłeś sobie swój system, który Ci pasuje. Jak sam zauważyłeś, jest przynajmniej jedna osoba (pan, który prowadzi pasiekę na WP), który w swoim systemie widzi mniej więcej to co Ty w Twoim. A jeżeli tak, to znaczy, że takich systemów jest wiele. Jeżeli tyle typów czy rodzajów uli zostało opracowanych (i każda pliszka swój ogonek chwali), to znaczy, że tych systemów jest więcej niż Twój na dadancie i tego pana na WP. Zrozumiesz to, czy dalej będziemy dyskutować dlaczego "dadant system" jest najlepszy na świecie, a Borówka czy Ja nie dorośliśmy do niego?

Czy to wystarcza Ci za uzasadnienie? (zakładam, że nie....) Oczko

Nie odpowiadasz na to co napisałem. Co mi z zasady zarzucasz . Oczko (MrHydre) to jest dobre określenie MN odnoszące się do pszczelarstwa rzecz jasna.

Poznasz jakiś system. Im szybciej tym lepiej, tym szybciej dopasujesz go do TF. To tak w olbrzymim skrócie. Oczko
Cytuj ten post
rozumiem że sugerujesz mi, żebym 20 lat studiował "system" zanim zajmę się pszczelarstwem bez leczenia...?
o to Ci chodzi? ... bo chciałbym wiedzieć czego oczekujesz i jakoś nie mogę złapać Uśmiech

ps. Ciebie poznanie systemu jakoś nie zbliżyło do pszczół nieleczonych... Oczko ... to taka tylko mała uwaga Oczko
Cytuj ten post
(18.10.2016, 18:16)MrDrone napisał(a): rozumiem że sugerujesz mi, żebym 20 lat studiował "system" zanim zajmę się pszczelarstwem bez leczenia...?
o to Ci chodzi? ... bo chciałbym wiedzieć czego oczekujesz i jakoś nie mogę złapać Uśmiech

ps. Ciebie poznanie systemu jakoś nie zbliżyło do pszczół nieleczonych... Oczko ... to taka tylko mała uwaga Oczko

przybliżyło mnie do wiedzy jak mieć miód i pszczoły bez leczenia z możliwości 50% przeżywalności liczę na 70%
Cytuj ten post
(18.10.2016, 19:00)marbert napisał(a):
(18.10.2016, 18:16)MrDrone napisał(a): rozumiem że sugerujesz mi, żebym 20 lat studiował "system" zanim zajmę się pszczelarstwem bez leczenia...?

przybliżyło mnie do wiedzy jak mieć miód i pszczoły bez leczenia z możliwości 50% przeżywalności liczę na 70%

a w jakiej skali czasowej?
Robercie Online, trzymam kciuki za Ciebie (szczerze i bez podtekstów - jak za każdego zresztą). ale jak mi napiszesz, że to dzięki "dadant system" to już sam nie wiem co o tym myśleć... Oczko

i co znaczy "z możliwości 50% przeżywalności liczę na 70%"?
Możliwość przeżywalności jest od 0 do 100. skąd ta "możliwość 50"? 
Cytuj ten post
(18.10.2016, 19:06)MrDrone napisał(a):
(18.10.2016, 19:00)marbert napisał(a):

a w jakiej skali czasowej?
Robercie Online, trzymam kciuki za Ciebie (szczerze i bez podtekstów - jak za każdego zresztą). ale jak mi napiszesz, że to dzięki "dadant system" to już sam nie wiem co o tym myśleć... Oczko

i co znaczy "z możliwości 50% przeżywalności liczę na 70%"?
Możliwość przeżywalności jest od 0 do 100. skąd ta "możliwość 50"? 

Bartku Online 5299 razy Oczko

Z wiedzy i doświadczenia Oczko
Jak mi padnie ponad 50 % to od wiosny znikam z forum. Jeden padł jeden na pasiece wielkopolski jest nie mój. Łatwo do nastu policzyć , zapraszam.
Cytuj ten post
Robert to co te 50% przez forum?
hehe...
Cytuj ten post
(18.10.2016, 19:26)marbert napisał(a): Z wiedzy i doświadczenia Oczko
Jak mi padnie ponad 50 % to od wiosny znikam z forum. 

Znikasz, bo się wypisujesz, czy lecisz odbudować pasiekę??? O_o
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(18.10.2016, 19:26)marbert napisał(a): Jak mi padnie ponad 50 % to od wiosny znikam z forum. 

a skąd to taka decyzja? 
Cytuj ten post
(18.10.2016, 19:39)flamenco108 napisał(a):
(18.10.2016, 19:26)marbert napisał(a): Z wiedzy i doświadczenia Oczko
Jak mi padnie ponad 50 % to od wiosny znikam z forum. 

Znikasz, bo się wypisujesz, czy lecisz odbudować pasiekę??? O_o

lecę po doświadczenia dalsze jak mi 50% nie przeżyje. znaczy za głupi byłem. wiosna prawdę pokarze.
Cytuj ten post
(18.10.2016, 19:38)bonluk napisał(a): Robert to co te 50% przez forum?
hehe...

nie forum jeno, przez kolegę MrDrona Duży uśmiech
Cytuj ten post
(18.10.2016, 19:42)MrDrone napisał(a):
(18.10.2016, 19:26)marbert napisał(a): Jak mi padnie ponad 50 % to od wiosny znikam z forum. 

a skąd to taka decyzja? 

uznam ze jesteś lepszy. I możesz pisać wszelakie głupoty na forum.
Cytuj ten post
(18.10.2016, 20:55)marbert napisał(a):

a skąd to taka decyzja? 

O kurcze grubo.  Szczerbol
Marbercie dzisiaj odleciałeś dokumentnie.

p.s. po jednej zimie Duży uśmiech
Cytuj ten post

a skąd to taka decyzja? 

hahahaha Duży uśmiech
Cytuj ten post
no to przenoszę.

(18.10.2016, 21:02)marbert napisał(a):
(18.10.2016, 20:52)flamenco108 napisał(a):
(18.10.2016, 20:47)marbert napisał(a): jeszcze trochę pouczyć się jest czas. pond 1 sezon. Duży uśmiech

Kolejny "wiem, ale nie powiem". Brawo. Bra-wo.

bez przesady , pisał o mych ..... będę na" dadant system " i liczę na konkretne pytania a nie , filozoficzne.... farmazony.

i pytam (konkretnie):

Dziadku Marbercie, jak żyć??? Oczko
Cytuj ten post
(18.10.2016, 20:57)Borówka napisał(a):

a skąd to taka decyzja? 

O kurcze grubo.  Szczerbol
Marbercie dzisiaj odleciałeś dokumentnie.

p.s. po jednej zimie Duży uśmiech

po, Twej może i jednej Duży uśmiech
Cytuj ten post
(18.10.2016, 21:05)MrDrone napisał(a): no to przenoszę.

(18.10.2016, 21:02)marbert napisał(a):
(18.10.2016, 20:52)flamenco108 napisał(a):
(18.10.2016, 20:47)marbert napisał(a): jeszcze trochę pouczyć się jest czas.  pond 1 sezon. Duży uśmiech

Kolejny "wiem, ale nie powiem". Brawo. Bra-wo.

bez przesady , pisał o mych ..... będę na" dadant system " i liczę na konkretne pytania a nie , filozoficzne....  farmazony.

i pytam (konkretnie):

Dziadku Marbercie, jak żyć??? Oczko

to się wiosną okaże Oczko A Ty co obstawiasz aby móc głupoty pisać do bólu ?  Duży uśmiech
Cytuj ten post
(18.10.2016, 21:14)marbert napisał(a): to się wiosną okaże Oczko A Ty co obstawiasz aby móc głupoty pisać do bólu ?  Duży uśmiech

ja obstawiam, że będzie wiosna. śniegi stopnieją, rośliny zakwitną. część pszczół przeżyje, a część nie. Oczko Czy to odpowiada na Twoje pytanie?Oczko
Cytuj ten post
(19.10.2016, 06:27)MrDrone napisał(a):
(18.10.2016, 21:14)marbert napisał(a): to się wiosną okaże Oczko A Ty co obstawiasz aby móc głupoty pisać do bólu ?  Duży uśmiech

ja obstawiam, że będzie wiosna. śniegi stopnieją, rośliny zakwitną. część pszczół przeżyje, a część nie. Oczko Czy to odpowiada na Twoje pytanie?Oczko

mam nadzieję że 50 % przetrwa. To są rodziny z przerwą w czerwieniu. Te dwie którym dodałem ramki z czerwiem po przerzuceniu na węzę jednej rodziny, już padły. Ten czerw spalić należy.!
Pozostałe mają szanse, więc liczę na 60 %.
Cytuj ten post
(21.10.2016, 15:53)marbert napisał(a):

mam nadzieję że 50 % przetrwa. To są rodziny z przerwą w czerwieniu. Te dwie którym dodałem ramki z czerwiem po przerzuceniu na węzę jednej rodziny, już padły. Ten czerw spalić należy.!

Robert a po moich pszczołach ostało Ci się coś w ogóle?
Cytuj ten post
(21.10.2016, 15:55)bonluk napisał(a):

CW mają się świetnie, superbe też tylko nie liczyłem że się tak szybko wyroją i .... im dodałem ten czerw z ula na węże i sam je załatwiłem.
Jedna mi została i ma się dobrze.
Ta CW jest bardziej " jak nie krainka" jak się nie pomyliłeś to ta pszczoła ma potencjał. Może z miodem tak średnio ale jest żywotna i ma chęć życia.
Cytuj ten post
(21.10.2016, 16:14)marbert napisał(a):

CW mają się świetnie, superbe też tylko nie liczyłem że się tak szybko wyroją i .... im dodałem ten czerw z ula na węże i sam je załatwiłem.
Ta CW jest bardziej " jak nie krainka" jak się nie pomyliłeś to ta pszczoła ma potencjał. Może z miodem tak średnio ale jest żywotna i ma chęć życia.

Nie właśnie one te córki wychodziły takie bardziej żółte...
To dobrze, że coś się ostało... Jakby Ci to przeżyło do wiosny to podesłałbyś po 2 córki z każdej, mogą być NU...
Cytuj ten post
(21.10.2016, 16:17)bonluk napisał(a):
(21.10.2016, 16:14)marbert napisał(a):
(19.10.2016, 06:27)MrDrone napisał(a): ja obstawiam, że będzie wiosna. śniegi stopnieją, rośliny zakwitną. część pszczół przeżyje, a część nie. Oczko Czy to odpowiada na Twoje pytanie?Oczko

Nie właśnie one te córki wychodziły takie bardziej żółte...
To dobrze, że coś się ostało... Jakby Ci to przeżyło do wiosny to podesłałbyś po 2 córki z każdej, mogą być NU...
One są bardziej zółte niż włoszki... Ok ja przetrwają to OK.
Cytuj ten post
Robert, obiecałeś w tym wątku pisać jak te pszczoły prowadzić bez chemii żeby przeżywały (a jak zrozumiałem z kontekstu nie zgodnie z modelem wielebnych, tylko innym). Proszę napisz wobec tego.
Cytuj ten post
(21.10.2016, 18:18)MrDrone napisał(a): Robert, obiecałeś w tym wątku pisać jak te pszczoły prowadzić bez chemii żeby przeżywały (a jak zrozumiałem z kontekstu nie zgodnie z modelem wielebnych, tylko innym). Proszę napisz wobec tego.

Spokojnie. Wszystko opiszę w miarę czasu i mych marnych możliwości "pisarskich" do pierwszego oblotu spokojnie wszystko opiszę. Oczko
Hm Nieśmiały a honorarium ?
Cytuj ten post
(24.10.2016, 17:17)marbert napisał(a):
(21.10.2016, 18:18)MrDrone napisał(a): Robert, obiecałeś w tym wątku pisać jak te pszczoły prowadzić bez chemii żeby przeżywały (a jak zrozumiałem z kontekstu nie zgodnie z modelem wielebnych, tylko innym). Proszę napisz wobec tego.

Spokojnie. Wszystko opiszę w miarę czasu i mych marnych możliwości "pisarskich" do pierwszego oblotu spokojnie wszystko opiszę. Oczko
Hm Nieśmiały a honorarium ?

dostaniesz ode mnie butelczynę miodu pitnego mojej roboty! Oczko może być jako honorarium? Oczko

czekam z niecierpliwością na opisy Uśmiech
Cytuj ten post