Zabiegi okołoulowe
Powiem Wam, że chyba powinnam ograniczyć wizyty w internecie , bo czasami spotykam takie kwiatki na swojej drodze, że ręce mi opadają.
Na fejsbukowej grupie pt Pszczelarstwo amatorskie pojawił się dziś wpis
"Odkażanie trenu wokół uli, wapnem palonym.
Ma to na celu pokaźnie, że można prostym i tanim sposobem odkazić prewencyjnie pasieczysko. Gdy ma się dennice higieniczne, zbierają sie pod nią różnego rodzaju resztki, wosku, pszczół, martwe roztocza.
Taki zabieg można też zastosować na wiosnę.

Dziękuje i miłej Niedzieli." okraszony fotkami z ulami obsypanymi w pasie 1,5 metra szerokości ( pół przed, pó pod i pół za ulem) To, co kursywą zostało dopisane po moim niewinnym pytaniu - w jakim celu.

Najpierw się uśmiałam czytając wyjaśnienia, ale później mnie to zaczęło przerażać. Ręce mi opadły i w sumie nie mam siły toczyć boju, bo moje argumenty przeciw takiemu zabiegowi nie znalazły zrozumienia. Pozwolę sobie wkleić argumenty zwolenników tej metody :
1/ Profilaktyka jest zawsze tańsza od leczenia.
- to interesujące. profilaktyka przed czym? = Przed patogenami. Źródłami wirusów grzybów bakterii
2/ Pod ulami masz prawie wszystko. Martwe pszczoły, martwe roztocza, a w przypadku osiatkowanych dennic Smutny Lista jest ogromna. Super pożywka dla bakterii.

Na pytanie przeciwnika "Historia pokazuje, że sterylne " warunki hodowli zwierząt skutkują jeszcze gorszymi chorobami. Czy w naturze pszczoły sobie cos odkażają? padła odpowiedź "Ile barci zostało z pszczołami po wielkim nasiedlaniu ? Za jeszcze większe pieniądze ? A badania martwych pszczół wykazały całą gamę chorób będących przyczyną ich osypu. Nie te czasy, nie te pszczoły. Nie wystarczy ekologiczna dziupla i pierwotne rasy pszczół, gdy w koło chemia i monokultury."

uch, brak słów
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
wapno palone to silna zasada a w zasadowym środowisku pięknie rozwijają się zgnilce i inne choróbska jak chcą odkażać to tylko kwasem najlepiej takim żywym EM-y się kłaniają i zaraz je przekopać w pochmurny dzień żeby pod ziemią żerowały sobie na materii która obumarła i rozkładały ją na potrzebne glebie związki chemiczne
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
tylko po jaką cholerę, skoro w naturze są mikro :kopro, nekro, myko i i inne saprofagi ? Nie zapominając o jeżach, sikorkach , ropuchach i mrówkach ????
Jola
Cytuj ten post
czasem natura nie jest w stanie strawić resztek bo jest zbyt zdegenerowana lub rodzin pszczelich jest zbyt dużo w jednym punkcie i martwe pszczoły zalegają miesiącami a nawet latami tak samo w glebie jak brakuje pożytecznych żyjątek to resztki pożniwne leżą latami dając pożywkę dla chorób grzybicznych które atakują rośliny. Jeży u mnie coraz więcej chyba znalazły sobie u mnie na pasiece stołówkę mrówek też nie brakuje
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
to zrób eksperyment - zakop kwałek mięsa - płytko , i odkop po tygodniu, drugi rzuć na ziemię i obserwuj tydzień ..tyle, że może jak się ociepli Duży uśmiech wtedy ponoć prędzej się "psuje " Uśmiech Rzuć tez kawałek wosku i sprawdź co na nim złego wyrosło Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
co do dyskusji z myku to... : ech... Oczko

co do dyskusji którą znalazłaś: dlatego założony został taki wątek: znalezione na innych forach...
Myślę, że niestety będzie niemożliwa zmiana świadomości pszczelarskiej.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
ale to nie są fora , bo do for(ów) mogłabym dać linkę , a do fejsa nie Język a ja myślę, że trzeba ją zmieniać Uśmiech Tylko czasem ustępuję, bo nie chcę być postrzegana jak świadek jehowy

ale nie mam nic przeciwko przeniesieniu tego tematu do odpowiedniego wątku Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(16.10.2016, 18:56)Modliszqa napisał(a): ale to nie są fora , bo do for(ów) mogłabym dać linkę , a do fejsa nie Język a ja myślę, że trzeba ją zmieniać Uśmiech Tylko czasem ustępuję, bo nie chcę być postrzegana jak świadek jehowy

ale nie mam nic przeciwko przeniesieniu tego tematu do odpowiedniego wątku Uśmiech

mi nie chodziło o sprawy porządkowe forum Oczko
tylko bardziej o zauważenie, że już nie raz i nie dwa na takie rzeczy trafiliśmy i trafiamy każdego dnia.

... ja to już nawet nie chcę myśleć jak ja jestem postrzegany, ale świadkowie jehowy wymiękają! Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(16.10.2016, 19:04)MrDrone napisał(a): mi nie chodziło o sprawy porządkowe forum Oczko
tylko bardziej o zauważenie, że już nie raz i nie dwa na takie rzeczy trafiliśmy i trafiamy każdego dnia.
bu, no ja MŁODA(głupio, wiem, ale "świeża" jeszcze gorzej Język )  na forum jestem Duży uśmiech  
Jola
Cytuj ten post
(16.10.2016, 19:08)Modliszqa napisał(a):
(16.10.2016, 19:04)MrDrone napisał(a): mi nie chodziło o sprawy porządkowe forum Oczko
bu, no ja MŁODA(głupio, wiem, ale "świeża" jeszcze gorzej Język )  na forum jestem Duży uśmiech  

hehe Oczko
Cytuj ten post
A ja sobie czasem lubie chwilke pogadac, ze SJ jak do mnie przyjda.

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Wiekszosc pszczelarzy jest mizofobami pszczelarskimi.

"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
a co oznacza skrót SJ ? Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(16.10.2016, 19:33)Modliszqa napisał(a): a co oznacza skrót SJ ? Uśmiech
Swiadkowie

Cytuj ten post
cholerka, wyłączyło mi się kojarzenie Duży uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(16.10.2016, 19:23)Borówka napisał(a): A ja sobie czasem lubie chwilke pogadac, ze SJ jak do mnie przyjda.

hehe, mi już się znudziło. Teraz jak przychodzą i mówią, że o Jezusie, czy zbawianiu chcą ze mną porozmawiać to pytam co chcą wiedzieć, chętnie im opowiem Język obrażają się i odchodzą Oczko
Cytuj ten post
Widzisz a mi sie nigdy nie zdarzylo aby sie obrazili. Ostatecznie nawet wiekszosc rozumiala moj inny punkt widzenia. Tym niemniej Biblie choc troche inaczej interpretujac znaja zdecydowanie lepiej niz wiekszosc innych ludzi.

Cytuj ten post
(18.10.2016, 12:23)Borówka napisał(a): Widzisz a mi sie nigdy nie zdarzylo aby sie obrazili. Ostatecznie nawet wiekszosc rozumiala moj inny punkt widzenia. Tym niemniej Biblie choc troche inaczej interpretujac znaja zdecydowanie lepiej niz wiekszosc innych ludzi.

Ja dobrze znam powieści Kinga a jakoś mi to w życiu nie pomaga Oczko jak chcesz ich wypłoszyć na dłużej nazwij biblię książką. Stary co się wyprawia!!! Toż to księga natchniona, święta! przez Boga stworzona... a ja twierdzę, że książka jak każda inna i idzie piana, po czym foch Oczko
Cytuj ten post
Mi pomogło stwierdzenie że mam uczulenie na wodę święconą i pochodne. Nawet się pośmiali zanim sobie poszli.
Cytuj ten post