Wielkość uli Warszawskich
Jak Waszym zdaniem powinne być duże ule Warszawskie na średnie pożytki?
Pytam oczywiście o ilość ramek. 16 czy więcej?

Ogólnie nastawiam się na gospodarkę korpusową ale coś mnie ciągnie do uli z wysoką ramką..
Zastanawiam się nad takim tworem. Otóż chciałem zakupić ze 2 - 3 stare WP lub WZ i osadzić w nich pszczoły.
Do rodni mało chcę zaglądać ale nadstawkę myślałem zwiększyć na LN 3/4 i ustawić ją w poprzek do rodni bo inaczej nie wejdzie. Wiosną kiedy rodzina się rozkręca wstawić nadstawkę a kiedy będzie zaczerwiona zrobić z tego odkład.. Taka zabawa Oczko
Cytuj ten post
dawniej robili na 16. Ja nie miałem nigdy rodziny na całego warszawiaka, ale wydaje mi się, że to może być okresowo za mało dla niektórych rodzin. 20 ramek powinno raczej wystarczać.
ale jeżeli chcesz i tak robić nadstawki, to i mniej niż 16 też będzie.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Jak chcesz robić nadstawki do "nieskończoności", to 12 WP na gniazdo powinno wystarczyć. Jeśli tylko leżak, 16 za mało. Mi dwukrotnie poszły na drzewo. Wyroiła sie majowa rójka. Zależy jakie masz pożytki i jaką będziesz miał pszczołę. Poszperaj na forum, ten temat był wałkowany.
Cytuj ten post
(23.10.2016, 20:22)markus napisał(a): Jak chcesz robić nadstawki do "nieskończoności", to 12 WP na gniazdo powinno wystarczyć. Jeśli tylko leżak, 16 za mało. Mi dwukrotnie poszły na drzewo. Wyroiła sie majowa rójka. Zależy jakie masz pożytki i jaką będziesz miał pszczołę. Poszperaj na forum, ten temat był wałkowany.

Moje tegoroczne doświadczenie wskazuje, że ciasnota w ulu nie jest jedynym motywatorem do rójki. Oczko Z tymże ja się akurat ucieszyłem.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
kubi  i co wreszcie zdecydowałeś w związku z ilością ramek WP w Twoim ulu ?
Cytuj ten post
A mnie nęci do dłuższych Uśmiech Przymierzam się do zrobienia "Warszawiaka" na 24 ramki, ale bez nadstawki, coś bardziej w stylu Einraumbeute czy GoldenHive. Wylotki skrajnie i w razie czego będzie można prowadzić dwie rodziny albo rodzinę dwumateczną Uśmiech
Cytuj ten post
(10.01.2017, 21:38)markus napisał(a): kubi  i co wreszcie zdecydowałeś w związku z ilością ramek WP w Twoim ulu ?

Nie zdecydowałem, gdyż na razie inwestuję w jeden rodzaj ula - z niską ramką. Może w przyszłości pomyślę. Póki co jedna ramka na pasieczysku.
Ale Warszawski cały czas siedzi mi w głowie.. Oczko
Cytuj ten post
Jak zdecydowałeś się na inną ramkę, to na zmiane na WP będzie Ci trudno.
Cytuj ten post
Pewnie tak będzie ale pomarzyć nikt nie zabroniOczko
Cytuj ten post