Pasieka Ogród Brzański
Witam!

Po przerwie kilkumiesięcznej, ale witam Uśmiech. W tym czasie chyba już dwukrotnie moje konto lądowało w koszu, ale dzisiaj założyłem je po raz trzeci i już wydrzeć nie dam.

Do rzeczy jednak, do zimy poszło 12 rodzin, które roboczo określam jako 10 + 2.
Na dziesięciu, stosowałem takie zabiegi jak: olejek pichtowy, Varrobin (mieszanina olejków eterycznych: goździkowy, tymiankowy, kamforowy, eukaliptusowy i miętowy w równych proporcjach).
Na dwóch rodzinach nie wykonałem żadnego zabiegu, ponieważ, jedna z nich to 100% dzikus (pojechałem kupić puste ule, a okazało się że w jednym byli lokatorzy), drugi kupiłem od starszego Pana, który coś tam robił na wiosnę.

Obecny etap traktuje jako okres przejściowy, chce osiągnąć pułap 40-50 rodzin w dwa lata na conajmniej 3 pasieczyskach, z czego jedno musi być samowystarczalne - absolutny brak działań przez cały rok (to plan na przyszły sezon).

Rodziny mam już częściowo ulokalnione (drugi sezon, córki po matkach hodowlanych), pozostała część to rójki.

Plan finalny zakłada osiągnięcie pułapu 150 rodzin w ciągu najbliższych 3-4 lat rozlokowanych na co najmniej 6 pasieczyskach, w tym czasie już całkowicie bez leczenia.
Ciężko było patrzeć na zdeformowane skrzydełka pszczół przed ulem, ale o dziwo przy przeglądach w ulach takich nie zaobserwowałem, mam więc nadzieję, że wiosna będzie bzycząca.
Najbliższy sezon planuje również poświęcić na dopracowanie szczegółów w budowie własnych uli jednościennych Dadanta z wejmutki z regulowanym wylotkiem. W przyszłym sezonie również w 100% przejdę na ramki bezwęzowe (obecnie mam takich około 20%).
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
no witam..
plan realny i jak dobrze to wszystko sobie poukladasz to spokojnie wypali...
Cytuj ten post
Liczę na wymianę doświadczeń. W końcu mój wektor ma podobny kierunek i zwrot Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Ja też planowałem zazimowac conajmiej 20Duży uśmiech A udało się tylko 5Uśmiech z czego jedna już pewnie leży na dennicyOczko
Ale powodzeniaOczko trzymam kciukiOczko
Cytuj ten post
Byłem teraz zajrzeć do nich (czytaj poobserwować jak latają), bo temperatura wzrosła do 13-14C, wszystkie latają (w części to pewnie przegra), więc chyba jest okej. Doświadczeniami chętnie się podzielę i sam o takowych usłyszę. Na przyszły sezon mam już zaplanowanych kilka pożytków, więc będzie trochę jeżdżenia.
Dogadałem też sprawy ze strażakami z Zielonej Góry, więc myślę, że pozyskam trochę rojów, no i mam takiego pana z okolic Bolesławca, który ma przedwojenne pszczółki z silnym pędem do rojenia, muszę mu tylko ule wysłać bo ma wielkopolskie. W tym sezonie wziąłem od niego 4 na takich ramkach. Samo przechodzenie na Dadanta, to dużo zabawy, a część i tak poszła do zimowli na wlkp w ulu dadant Język.
Teraz zostało tylko napawanie się ich widokiem w cieplejsze dni i czekanie do wiosny.
Dziękuje i pozdrawiam z Lubuskiego.

P.S. Wiecie, że można się starać o środki z LGD? (od 60-100 tys)
Cytuj ten post
(24.10.2016, 12:43)alientresor napisał(a): P.S. Wiecie, że można się starać o środki z LGD? (od 60-100 tys)

Opowiadaj.

Przesiadka z WL na D jest łatwa. Gorzej w drugą stronę.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Tu jest info z mojego LGD, a podobne działają w całej Polsce.
http://miedzyodraabobrem.pl/rodzaje-dzialan/tworzenie-przedsiebiorczosci/

Nie można wziąć na pszczoły czy ule, trwa moje zapytanie czy mogę wziąć na deski i maszyny do produkcji własnej uli (czekam na odpowiedź z PROW).

Kwoty dofinansowań się różnią i wynoszą od 60.000 do 100.000 - to jest dofinansowania a nie refundacja, czyli jakaś część, u mnie 80% idzie z góry.

Ja robię biznes plan na budowę dwóch pomieszczeń oraz zakup urządzeń do pozyskiwania miodów, pierzgi, pyłku itd.
Jak skończę robić biznes plany i wnioski mogę na PRV wysłać jeśli taka będzie potrzeba.
Cytuj ten post